Информатор Деньги

Киев

Скільки Київ витратив з бюджету на допомогу військовим порівняно з іншими містами

Експерти порахували, скільки грошей витратили міські бюджети в Україні на підтримку армії. Також проаналізовано, скільки відсотків від міського бюджету складають ці суми. В цілому за 1,5 повномасштабної війни з росією з місцевих бюджетів на допомогу ЗСУ виділили майже 10 млрд грн (в середньому 7% від річних бюджетів). Хто є лідером, а хто аутсайдером та на якому місці Київ — читайте у матеріалі Інформатора.

Столиця України Київ має найбільший бюджет, а саме 66,3 млрд грн на рік. Натомість на підтримку ЗСУ спрямували лише 1,6 млрд грн або близько 2% коштів міського бюджету. Це менше, ніж відсоток від бюджету в інших містах.

«Багато несеться інформації про те, що міста, нібито, не допомагають чи недостатньо допомагають українським захисникам. Перш ніж підхоплювати маніпулятивні вкиди, радив би вдумливо розібратися. За законом, напряму ЗСУ кошти з місцевих бюджетів перераховувати не можна. Ми можемо виділяти кошти на фінансування потреб військових підрозділів, зареєстрованих в територіальній громаді, про бюджет якої йдеться. За зверненням щодо потреб цих підрозділів. Минулого року на фінансування сил безпеки та оборони Києва ми виділили з бюджету міста майже 850 мільйонів гривень. За 6 місяців цього року – понад 380 мільйонів. Тобто, загалом – понад 1,2 мільярда. І продовжуємо виділяти кошти», — заявляв Віталій Кличко.

У Комітеті виборців України зробили цікаве порівняння по розмірах витрат з місцевих бюджетів. Звичайно, що Київ витратив чи не найбільш з інших міст, бо значно переважає будь-яке місто за розміром бюджету. Якщо не вдаватися до відсотків, то картина буде наступна:

 • Київ — 1,6 млрд грн;
 • Дніпро — 1,2 млрд грн (близько 7% міського бюджету);
 • Львів — 1,1 млрд грн;
 • Хмельницький — 1 млрд грн;
 • Мукачево (Закарпатська область) — 740 млн грн;
 • Миколаїв — 0,6 млрд грн;
 • Чернівці — 0,3 млрд грн;
 • Черкаси — 0,2 млрд грн;
 • Рівне — 0,2 млрд грн;
 • Запоріжжя — 0,2 млрд грн;
 • Луцьк — 0,1 млрд грн;
 • Івано-Франківськ — 0,1 млрд грн;
 • Бердичів (Житомирська область) — 100 млн грн;
 • Ужгород — 87 млн грн;
 • Краматорськ — 78 млн грн;
 • Новомосковськ (Дніпропетровська область) — 69 млн грн;
 • Дрогобич (Львівська область) — 55 млн грн;
 • Ковель (Волинська область) — понад 40 млн грн;
 • Бровари (Київська область) — понад 40 млн грн;
 • Кам’янець-Подільський (Хмельницька область) — понад 40 млн грн;
 • Ніжин (Чернігівська область) — 35 млн грн (6% міського бюджету).

Бюджети українських міст у 2023 році (план). Дані OpenBudget

Серед проаналізованих експертами міст найбільший відсоток допомоги на ЗСУ з міських бюджетів надали місто Мукачево Закарпатської області (26% бюджету). Близькі до цих показників Хмельницький (21%) та Житомир (20%). Високі показники у Львова (10%), Бердичева (9%) та Чернівців (9%). А от найнижчі серед досліджуваних міст у Києва, Запоріжжя, Броварів, Івано-Франківська та Тернополя — близько 2% від міського бюджету відповідно у кожному населеному пункті.

У Дніпрі із загалом 1,2 млрд витрат на фінансування сектору оборони 1 млрд становили витрати на фінансову та матеріальну підтримку ЗСУ. В Ужгороді із 87 млн грн витрат на сектор оборони 36 млн грн виділено підтримку підрозділів ЗСУ. У Запоріжжі у 2022 році на підтримку територіальної оборони (ТрО) було виділено 82 млн грн, у Луцьку у 2023 році вказано витрати на ТрО в розмірі 35 млн грн.

Частину коштів міські ради направили на лікування, реабілітацію, соціальну підтримку військовослужбовців, членів їх сімей, родин загиблих. У Миколаєві вказані витрати становили 218 млн грн, у місті Олександрія (Кіровоградська область) — 10 млн грн, у Ніжині — 3 млн. Окремий напрямок — купівля військових облігацій: Хмельницька міська рада зазначила купівлю військових облігацій на 600 млн грн, Чернівецька міська рада — на 140 млн.

Як Київ витрачає кошти

У Києві за міською цільовою програмою «Захисник Києва» у 2022 році фактично профінансували програму на 829 млн грн. У 2023 році — профінансовано на 300 млн грн. На що саме за цими програмами використовували кошти — є інформація на сайті КМДА. Як зазначив Віталій Кличко: «Пріоритет у всіх повинен бути один – всі сили і кошти на Перемогу. І тут має бути порозуміння і обʼєднання зусиль місцевої, центральної влади та суспільства».

Витрати Києва на оборону. Дані КМДА

Як зазначає активіст та військовий з Києва Олег Симороз, Київ отримав у бюджет 7,6 млрд грн завдяки зарплатам військових протягом 24 лютого 2022 року — 1 липня 2023 року. Якщо цифри вірні, то мерія Кличка додатково заробила на військових 2,6 млрд грн (податкові надходження від військових мінус видатки на підтримку сектора оборони).

Доходи Києва та областей України завдяки зарплатам військових. Сплата податку на доходи фізичних осіб (ПДФО)

Якщо вірити КМДА, їхні видатки на оборону складають 1 млрд 225 млн 766 тис. 690 грн. Разом з тим з міського бюджету профінансують будівництво дворівневої розв’язки на Оболоні за 2 млрд грн, зруйнують колишній цех №5 заводу «Більшовик» для будівництва розв’язки на Шулявському шляхопроводі за 91 млн грн. На будівництво великої кільцевої дороги протягом 2023 року планують витратити 870 млн грн. На Оболоні коштом міського бюджету планують збудувати підземний паркінг за укриттям за 120 млн грн. Ремонт Шулявського шляхопроводу подорожчав на 93,3 млн грн у 2023 році. Від початку повномасштабного вторгнення в Києві витратили майже 300 млн грн на ремонт парків. Ще 557 млн грн планують витратити на облаштування сміттєвого полігону у Підгірцях під Києвом, куди звозять столичне сміття.

Підтримка містом Києвом галузі оборони у 2023 році. Дані КМДА

Нагадуємо, на ремонті Чоколівського бульвару у Києві могли вкрасти 4,7 млн грн. Скільки протягом повномасштабної війни офіційно заробили у КМДА Віталій Кличко та його 12 заступників — дізнайтеся тут.

Дмитро Чернишов

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Copyright © 2007-2018 Информатор - Региональное интернет-издание.
При полном или частичном использовании материалов сайта ссылка
на сайт интернет издания dengi.informator.ua как источник информации обязательна.

Наверх

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: