Информатор Деньги

Экономика

Чому Нацбанк України не хоче, щоб Укрпошта мала власний банк з Києва

Вже не перший рік керівник «Укрпошти» Ігор Смілянський планує, щоб у структури стала власницею банку. Востаннє про це говорили у контексті передачі «Укрпошті» конфіскованого у росіянина PINBank. Втім, схоже, що «Укрпошта» наразі не зможе отримали власний банк щонайменше до кінця повномасштабної війни. 

30 червня заступник голови Офісу Президента Ростислав Шурма заявив, що Україна повертається до ідеї створення поштового банку. За останні 2,5 роки «Укрпошта» намагалася стати власницею 3 українських банків. Перший банк, який намагалася отримати «Укрпошта» — це «Альпарі Банк«. За даними НБУ, «Укрпошта» навіть встигла одержати відповідний дозвіл на цю операцію від Міністерства інфраструктури. Цей дозвіл урядове відомство надало 9 листопада 2021 року.

«У Національному банку з 16.12.2021 по 29.05.2023 на розгляді перебував пакет документів про погодження придбання суттєвої участі в АТ «АЛЬПАРІ БАНК», а саме намірів держави в особі Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України придбати опосередковано 1 % статутного капіталу АТ «АЛЬПАРІ БАНК» через АТ «УКРПОШТА», яке уклало договір купівлі-продажу акцій АТ «АЛЬПАРІ БАНК» та здійснюватиме їхню оплату», — зазначають у регуляторі. Через те, що «Укрпошта» та Мінінфраструктури так і не усунули всі недоліки в документах, на які вказував НБУ, регулятор не погодив цю угоду та повернув назад «Укрпошті» пакет документів на купівлю «Альпарі» без ухвалення рішень 29 травня 2023 року.

Другим банком, який намагався отримати у своє розпорядження «Укрпошта», був банк «Січ», який НБУ вивів з ринку 9 серпня 2022 року. Торішнього серпня «Укрпошта» подала до НБУ документи для включення її до переліку осіб, які можуть брати участь у виведенні неплатоспроможного банку з ринку. «Водночас, враховуючи перегляд поточних пріоритетів, АТ «Укрпошта», ухвалило рішення не завершувати розпочатий процес попередньої кваліфікації. У зв’язку з цим у вересні 2022 року Національним банком було залишено без розгляду вищезгадану заяву та повернено АТ «Укрпошта» пакет документів», — пояснюють у НБУ. Ми писали, що на цей банк також були плани у мерії Віталія Кличка.

Третім банком, який намагається отримати «Укрпошта», став «Перший інвестиційний банк» (PINBank), який належить підсанкційному російському олігарху Євгену Гінеру. Він володіє 88,9% банку. Його було конфісковано у власника, наразі банком керують представники держави. Нагадуємо, що Мін’юст України ініціював судовий позов проти бізнесменів, пов’язаних з Гінером та його російськими бізнес-партнерами, зокрема, йдеться про 3 готелі у Києві.

НБУ також виступає проти проведення угоди про передачу контролю «Укрпошті» на ПІН-Банком. Зокрема, регулятор аргументує свою позицію тим, що передача PINBank «Укрпошті» порушить умови меморандуму між Україною та МВФ. Якщо «Укрпошта» отримає свій банк або частку у банку, то збільшиться державна частка у комерційних банках. Ідею не підтримують і у Міністерстві фінансів.

«Національний банк підтримує основи стратегічного реформування державного банківського сектора, які, зокрема, передбачають зменшення частки та концентрації держави у банківській системі. Створення ще одного державного банку не лише не відповідає цій стратегії та нашим зобов’язанням перед МВФ, а й з урахуванням необхідності здійснення витрат на створення та розвиток банку створює додаткове потенційне навантаження на бюджет”, — додають у Нацбанку. Наразі 4 державні банки («ПриватБанк«, «Ощадбанк», «Укрексімбанк», «Укргазбанк») входять до п’ятірки найбільших та контролюють понад 52% ринку.

При цьому Нацбанк України може визнати PINBank неплатоспроможним та вивести його з ринку. Адже 7 липня банк мав погасити 90 млн грн грн кредиту рефінансування, який йому надав НБУ. Але банк не має на це достатньо коштів та не може їх залучити через санкції, накладені на власника. Також, за даними співрозмовників «Економічної правди», «Укрпошта» не готова до того, щоб використовувати свої відділення для надання банківських послуг.  Гінер контролював банк щонайменше з 2017 року. Наразі банк має відділення у Києві, Одесі, Львові, Коростені на Житомирщині, Жмеринці, Зарванцях на Вінниччині.

За даними джерел «Економічної правди«, PINBank має виплатити НБУ за боргами 210 млн грн двома траншами: 14 липня – 150 млн грн, 28 липня – 60 млн грн. Кожна така невиплата може стати підставою для виведення банку з ринку. Якщо PINBank оголосять банкрутом, то «Укрпошті» він не дістанеться. Також проблеми можуть бути й через плани держави націоналізувати Sense Bank. При цьому через збільшення частки держави у банківському секторі, Україна може втратити частину від закордонної фінансової допомоги.

Фізичні особи тримають у PINBank 51,4 млн грн, юридичні особи – 213,37 млн грн. У разі банкрутства установи перші отримають 100% вкладів від Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО), а другі ризикують втратити доступ до коштів. Крім того, банкрутство установи засвідчить неефективність державного управління конфіскованими в росіян активами: за пʼять місяців після рішення про конфіскацію держава не отримала жодної користі від активу, а лише довела банк до неплатоспроможності. При цьому передача банку «Укрпошті» могла б врятувати банк від банкрутства. Банк зареєстровано у Києві

В «Укрпошті» у лютому 2022 року оцінювали необхідність інвестицій у свій банк 1,5 млрд грн. За оцінками експертів, ця сума може бути в рази більшою. Де такі кошти могла б взяти поки що збиткова державна компанія «Укрпошта» — питання відкрите. Вочевидь, кошти планували залучити з бюджету.

Нагадуємо, у цьому році Нацбанк України вже визнав неплатоспроможним та вивів з ринку Forward Bank росіянина Рустама Таріко.

Дмитро Чернишов

Copyright © 2007-2018 Информатор - Региональное интернет-издание.
При полном или частичном использовании материалов сайта ссылка
на сайт интернет издания dengi.informator.ua как источник информации обязательна.

Наверх

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: