Информатор Деньги

Общество

У 2023 році на зарплати вчителів в Україні виділили на 20,5 млрд грн менше, — Міносвіти

Міністр освіти та науки України Оксен Лісовий в інтерв’ю зазначив, що у 2023 році суттєво скоротилися видатки на освіту з бюджету України порівняно з минулим роком. У той самий час перед учителями ставляться нові вимоги. Чому видатки для Міносвіти скоротили — читайте у матеріалі.

«Державним бюджетом України на 2023 рік граничний обсяг освітньої субвенції, видатки якої спрямовуються на оплату праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, скорочено більш ніж на 20,5 мільярда гривень (19 %) порівняно з 2022 роком», — зазначив Оксен Лісовий. Він підкреслив, що суттєве зменшення видатків Державного бюджету на 2023 рік на сферу освіти пов’язане з тим, що кошти в умовах воєнного стану насамперед спрямовуються на захист країни, збереження життя і здоров’я її громадян, а також через необхідність подолання наслідків, спричинених збройною агресією росії. 19 червня до Державного бюджету України надійшли кошти від Світового банку у розмірі 63 млн євро для забезпечення оплати праці працівників державних органів та педагогів. Кошти були надані Міжнародною асоціацією розвитку (IDA) у рамках проєкту Світового банку. Строк погашення кредиту становить 10 років, з 4-річним пільговим періодом.

За словами міністра, на сучасному етапі розвитку українського суспільства, модернізації системи освіти, введення нових освітніх стандартів значно зростає роль учителя як активного суб’єкта педагогічного процесу, підвищуються вимоги до його якостей, соціальної та професійної позиції, що відображено в Концепції Нової української школи (НУШ). «Нові принципи освіти вимагають від кожного вчителя високого професіоналізму, опанування та застосування сучасних педагогічних технологій і нових методів навчання і виховання, бажання та вміння постійно вчитися й самовдосконалюватися, творчого підходу та раціоналізму, а також готовності до змін у контексті реалізації змісту реформи НУШ», — наголосив Оксен Лісовий.

З метою заохочення педагогічних працівників з високим рівнем педагогічної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяння їх поширенню, наказом Міністерства освіти та науки від 16.01.2023 «Про деякі питання проведення сертифікації педагогічних працівників у 2023 році» впроваджено проведення сертифікації вчителів української мови й математики базової середньої освіти. У МОН затверджено нове Положення про атестацію педагогічних працівників, яким визначено порядок проведення системи заходів, спрямованих на всебічне та комплексне оцінювання професійної діяльності педагогів.

«Щоб заохотити вчителів, керівники закладів освіти мають право встановлювати працівникам підвищені посадові оклади (ставки заробітної плати), надбавки і доплати за окремі види діяльності у розмірах, визначених нормативними актами з оплати праці», — додав міністр.

За даними МОН станом на лютий 2023 року, за кордоном України через повномасштабну російську агресію перебувало 507 тисяч 58 українських дітей. Міністр освіти та науки Оксен Лісовий запропонував 4 варіанти навчання для українських дітей і підлітків, які знаходяться за кордоном. Серед іншого, це:

  • навчатись тільки в закладі освіти країни перебування учня за очною формою;
  • поєднувати навчання в школі за кордоном та в закладі загальної середньої освіти України, зокрема в Державному ліцеї «Міжнародна українська школа», за однією із форм навчання, передбачених законодавством (дистанційною, сімейною (домашньою), екстернатною);
  • навчатись у закладах або класах, які організовують за кордоном ініціативою громадських організацій українців за сприяння органів управління освіти цих країн та місцевої влади, і які надають освітні послуги у співпраці з державним ліцеєм «Міжнародна українська школа»;
  • навчатись дистанційно в закладі освіти України (якщо це не суперечить законодавству країни перебування).

Як така «економія» державного бюджету вплинула на роботу педагогів та чи зможуть працювати вчителі на тимчасово окупованих територіях — наразі невідомо. Нагадуємо, на ремонті укриття в одній зі шкіл Голосіївського району Києва було вкрадено 500 тисяч гривень. Можливо, замість купівлі непотрібних речей для укриттів у школах та дитячих садках, особливо у Дніпровському районі Києва, варто кошти спрямувати на доплати вчителям?

Дмитро Чернишов

 

Copyright © 2007-2018 Информатор - Региональное интернет-издание.
При полном или частичном использовании материалов сайта ссылка
на сайт интернет издания dengi.informator.ua как источник информации обязательна.

Наверх

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: