Информатор Деньги

Киев

Новий керівник Довженко-Центру у Києві не може почати працювати вже 2 місяці: що відбувається

У Національному центрі Олександра Довженка повідомили, що минуло рівно 2 місяці від призначення виконувача обов’язків установи. Але досі в.о. гендиректора Довженко-Центру Андрій Алферов не приступив до виконання обов’язків керівника. Документи про вступ на посаду не надавалися. Що відбувається у Довженко-Центрі – читайте у матеріалі.

Як зазначає прес-служба Національного центру Олександра Довженко, 17 листопада було призначено в.о. генерального директора установи кінокритика і продюсера Андрія Алферова. Станом на 17 січня відповідні документи для його вступу на посаду до Довженко-Центру не надавалися. Тобто Андрій Алферов в Довженко-Центрі не працює.

Наміри, з якими Андрій Алферов погодився обійняти посаду, також не здійснилися, а саме:

  • Домогтися скасування наказу про реорганізацію Довженко-Центру і зупинити будь-які інші спроби її провести;
  • Зробити все можливе, аби Олену Гончарук призначили на посаду генерального директора як законну переможницю конкурсу, офіційно підписавши контракт (Олена Гончарук виграла конкурс на посаду генерального директора, але з нею так і не підписували контракт, а у 2022 році відсторонили від виконання обов’язків;
  • Добитися надання Довженко-Центру статусу «національного» та визнати його нарешті Державним фондом фільмів;
  • Забезпечити належну фінансову підтримку з державного бюджету.

9 січня 2023 року відбулося жеребкування представників громадських організацій для включення до складу комісії з проведення конкурсу на посаду керівника Довженко-Центру. Що цікаво, результати попереднього конкурсу не були скасовані. У 2021 році Олена Гончарук виграла конкурс на посаду генерального директора Довженко-Центру. Натомість з нею не підписували договір, тому вона працювала у статусі в.о.  Восени 2022 року Олену Гончарук відсторонили від виконання обов’язків.

Шостий апеляційний адміністративний суд ще в липні 2021 року задовольнив скаргу Олени Гончарук і скасував ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва, яка за позовом Олексія Душутіна забороняла МКІП приймати рішення щодо конкурсного добору. Тобто з 20 липня 2021 року МКІП могло і було зобов’язане підписати контракт з переможницею конкурсу.  грудні 2021 року для належної підготовки контракту з Оленою Гончарук МКІП звернулось із запитом до Довженко-Центру надати інформацію для визначення посадового окладу Генерального директора Центру. Підписання контракту так і не відбулось.

Що таке Довженко-Центр?

Довженко-центр – це культурна інституція, яка з 1994 року займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно. Тут в обладнаному за всіма правилами сховищі кінокопій зберігаються фільми незалежної України – понад 10 тисяч найменувань художніх, документальних та анімаційних кінострічок. Серед них – фільми Олександра Довженка, Кіри Муратової, Сергія Параджанова, Дзиґи Вертова, Юрія Іллєнка.

Крім того, в музеї Довженко-центру зібрано понад 24 тисячі архівних документів з історії українського кіно і понад 400 музейних експонатів. Колекція Довженко-Центру, який представляє Україну в Міжнародній федерації кіноархівів (FIAF), за значенням та обсягом дорівнює колекціям Національного художнього музею України, Музею Ханенків, Музею історії України, Бібліотеки імені Вернадського і є найбільшою в світі збіркою творів українського кіномистецтва. Для збереження, розвитку і популяризації кіномистецтва в структурі Центру діють Фільмофонд, Кіноархів та Музей кіно, Медіатека, видавництво, книгарня, кіносценічний простір Сцена 6, кінолекторій та єдина в Україні кінокопіювальна лабораторія з цілісним плівково-цифровим циклом. Водночас Довженко-Центр – це величезна земельна ділянка майже у центрі столиці.

Що було до цього

Міністерство культури передало Довженко-Центр до Державного агентства з питань кіно. А 16 серпня 2022 року Держкіно оголосило про реорганізацію Центру. Колектив Довженко-Центру назвав реорганізацію загрозою для збереження кіноархіву та існування інституції. Культурна спільнота зібрала 25 тисяч 219 підписів під петицією до уряду про скасування реорганізації. Не підтримали реорганізацію і у Верховній Раді: профільний депутатський комітет звернувся до Кабміну та рекомендував зупинити реорганізацію.

Проте в уряді не захотіли дослухатися до думки культурних діячів і депутатів. Реорганізацію не стали зупиняти. А колектив Довженко-Центру подав до суду на Держкіно. У Центрі вважають, що реорганізація може бути пов’язаною з бажанням забудовників використати територію кіноархіву для зведення багатоповерхівок і ТРЦ.

Голова Держкіно Марина Кудерчук 2 листопада 2022 року призначила Юлію Каждан виконувачем обов’язків генерального директора Довженко-Центру. Крім того, було оголошено, що для експертної оцінки колекцій Довженко-Центру буде створено міжвідомчу комісію. Після цього колектив Довженко-Центру висловив незгоду з діями Держкіно та заявив, що не визнає процедури призначення нового керівника. Згодом він не допустив в. о. генерального директора Юлію Каждан до виконання обов’язків. Це було пов’язано з тим, що Юлія Каждан не працювала у сфері культури та ніяк не пов’язана з галуззю кіно – вона надавала бухгалтерські послуги та є засновницею кінологічного центру «Ерсте-Хунд» (який займається дресуванням собак). Втім, у Держкіно зазначали, що Каждан є професійною юристкою та аудиторкою, а Довженко-Центру необхідний аудит. А ще вона психолог і спеціалістка з гіпнозу. Керувати культурною інституцією вона мала до проведення конкурсу, на якому визначать нового офіційного керівника.

15 листопада 2022 року Держкіно призупинило реорганізацію Довженко-Центру до завершення повного аудиту та обрання нового керівника. 17 листопада 2022 року в. о. гендиректора Довженко-Центру Каждан подала у відставку. Новим в. о. призначено Андрія Алфьорова. Проте він так і не почав працювати на посаді.

Ми писали, що 10 листопада 2022 року у Довженко-Центрі проводили обшуки співробітники СБУ, прокуратури та поліції. «Зараз в будівлі близько 20 людей з поліції та СБУ. Формальний привід для обшуків – встановлення зв’язків колишнього директора Довженко-Центру Івана Козленка із забудовником. Також поліція цікавилась, де нова виконувачка обов’язків директора. Журналістів не пускають», — зазначила тоді попередня в.о. директора Довженко-Центру Олена Гончарук.

Ще у 2008 році частину будівель на території Довженко-Центру продали приватній компанії. Згодом були узгоджені межі ділянок і на місці проданих будівель розпочалося будівництво ЖК White Lines на вулиці Васильківській, 1. Будівництвом займається A Development Олексія Баранова. Партнерами його виступають колишній народний депутат Василь Хмельницький та Андрій Іванов (UDP).

Екс-директор Довженко-Центру Іван Козленко розповідав, що була домовленість, за якою забудовник зробить низку інвестицій щодо капітального ремонту фасаду, утеплення та будівництва сучасного фондосховища. Утім інвестиційний договір так і не підписали. Як зазначив Козленко, «було зрозуміло, що вся земельна ділянка є предметом інтересу забудовників».

Компанія Баранова мала провести реконструкцію й утеплення фасадів Центру, провести благоустрій внутрішнього двору, відремонтувати бомбосховище та пристосувати його під резервне сховище для кінофільмів. Загалом, інвестиції мали скласти 27 млн грн. При цьому, за словами Козленка, Центр погодив компромісний поділ землі – він 1,8 гектара землі віддав Київраді, а та рішенням депутатів передала ділянку в оренду забудовнику на 25 років.

А у лютому 2022 року Київська міська прокуратура звинуватила забудовника A Development у незаконному захопленні ділянки, яка належить Довженко-Центру, під будівництво. На думку слідства, забудовники вийшли за межі власної ділянки та почали будівництво ТРЦ на тих землях, якими не мали права користуватися та заподіяли цим шкоду державі на 1,7 млн грн. Та ще закрили вхід до бомбосховища.

Як російський олігарх Михайло Гуцерієв врятував свій бізнес під Києвом завдяки українській композиторці Вікторії Кущ — читайте тут. Нагадаємо, начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов звернувся до Віталія Кличка з проханням заборонити структурам російсько-українського бізнесмена Павла Фукса зводити ЖК «Oasis» на Рибальському острові.

Валерій Магланович

Copyright © 2007-2018 Информатор - Региональное интернет-издание.
При полном или частичном использовании материалов сайта ссылка
на сайт интернет издания dengi.informator.ua как источник информации обязательна.

Наверх

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: