Максим Микитась повернув собі Укрбуд: які перспективи добудови житла у Києві?

Максим Микитась повернув собі Укрбуд: які перспективи добудови житла у Києві?

Максим Микитась повернув собі Укрбуд: які перспективи добудови житла у Києві?

Понад 40 тисяч людей, які інвестували свої кошти в об’єкти Укрбуду у Києві, залишилися без житла. Народний депутат України попереднього скликання Максим Микитась завдяки судам та реакції Мін’юсту знову є власником компанії «Укрбуд Девелопмент». Відкрита справа про банкрутство «Укрбуд Девелопмент». Максим Микитась спільно зі своєю командою на прес-конференції розповів, чи можливо довести до кінця будівництво будинків, якими займався Укрбуд.

Що відбулося

Наприкінці 2019 року зупинила роботи компанія колишнього нардепа (2016-2019) Максима Микитася «Укрбуд Девелопмент», що входила до державної корпорації «Укрбуд». Без перспектив отримати житло житла опинилися 13 тис інвесторів. Загальна кількість потенційних постраждалих (разом із членами сімей) оцінювалася у 40 тисяч осіб.

Як писав сайт mind.ua, протягом декількох років житлові комплекси «Укрбуд Девелопмент» опинялися в епіцентрі скандалів. Основні проблеми – забудова в спірних місцях і відсутність повного пакету дозвільних документів. Скандали навколо ЖК стали також приводом для затримання й відправлення до СІЗО Максима Микитася. Його підозрювали в організації корупційної угоди з нерухомістю для бійців Нацгвардії.

Максим Микитась - власник "Укрбуд Девелопмент"
Максим Микитась - власник "Укрбуд Девелопмент"

Добудовувати 22 житлові комплекси з 25 взявся «Київміськбуд». Гроші на це він мав отримувати від фінансової компанії «Житло-Капітал», яка є управителем фондів фінансування будівництва. У 2020 році Інформатор Гроші повідомляв, що на добудову ЖК потрібно 2,1 млрд грн.

З лютого 2022 року компанія «Житло-Капітал» перестала оплачувати роботи «Київміськбуду». У серпні ми писали, що вже майже 6 місяців ФК «Житло-Капітал» відмовлялася оплачувати роботи з будівництва, хоча інвестори продовжували сплачувати свої внески за майбутнє житло. Станом на серпень «Київміськбуд» повністю або частково ввів в експлуатацію 10 з 17 недобудов, на яких відновили роботи. Тоді у «Житло-Капітал» казали, що сплатять, коли «Київміськбуд» надасть акти виконаних робіт. Хоча у «Київміськбуді» зазначали, що надали додаткові звіти про виконані роботи за лютий-липень 2022 року.

На прес-конференції представник фінансової компанії «Житло-Капітал», яка фінансує добудову об’єктів Укрбуду «Київміськбудом», Дмитро Кравченко зазначив, що управителям було передано понад 180 тисяч кв. м по приблизній вартості по дисконту на приблизно 3,5 млрд грн. У фонді фінансування будівництва не залишилося вільних квадратних метрів. «Київміськбуду» передали майже 1 млрд грн. У той час представник компанії звинувачує «Київміськбуд» у тому, що той на деяких об’єктах самовільно добудував додаткові секції будинків та збільшив поверховість, а ще продавав частину квартир самостійно. Також звинувачує у тому, що підрядник підняв вартість квадратних метрів під час воєнного стану, тому невідомо, чи отримані гроші використані на будівництво. А ряд ЖК, які взявся добудувати «Київміськбуд» наразі не під’єднані до опалення, води, каналізації, електроенергії. Частина будівельних майданчиків законсервована.

«Замінити "Київміськбуд" на якусь іншу будівельну організацію неможливо. Тому що більшість квадратних метрів були продані на пряму. Економіки тоді не буде на жодному об’єкті. Фактично це співпраця і добудова саме Київміськбудом», - каже Дмитро Кравченко. Також він додає, що «Київміськбуд» фактично не став забудовником, а є підрядником, а забудовником (девелопером) залишаються компанії Укбуду. Хоча об’єкти Укрбуду фактично були передані «Київміськбуду».

Що буде робити Укрбуд

Як зазначає директор «Укрбуд Девелопмент» Сергій Касапський, наразі компанія планує провести зустрічі з інвесторами, з представниками «Київміськбуду» та представниками влади. За його словами, Укрбуд має виконати обов’язки перед інвесторами та добудувати свої об’єкти. Максим Микитась запевнив, що має уявлення, звідки взяти гроші на добудову об’єктів. Також він зазначив, що Укрбуд буде співпрацювати з «Київміськбудом».

Але у Микитася є питання щодо того, наскільки доцільно «Київміськбуд» використовував кошти від продажу квартир. Але чи вистачить коштів Укрбуду добудувати ті об’єкти, які в них забрали у 2019 році, Микитась не прогнозує. За його словами, «невідомо, скільки коштів залишилося після Київміськбуду. Ще не зрозуміло, скільки продано, щоб оцінити скільки залишилося. Потрібен доступ на майданчики, які зараз контролює Київміськбуд. Цю роботу ми плануємо робити щоденно якнайшвидшими темпами», - каже екс-депутат. Також він додав, що через війну і конкретні терміни добудови не можна ставити.

Максим Микитась пообіцяв, що інвестори, які чекають на побудову будинку на Святошинській площі, 1 нарешті отримають свої квартири – на цей об’єкт УкрБуд прийшов у 2017 році, але не встиг добудувати. Бізнесмен зазначив, що Укрбуд не буде вимагати доплати у людей, які оплатили за квадратні метри у гривнях до війни по іншому курсу. Під час ефіру користувачі інтернету писали питання щодо перспектив добудови ЖК «Twin House» (вул. Крайня, 1), ЖК «Голосіївська Долина» (вул. Паїсія Кайсарова, 7/9), але вони не були озвучені. Максим Микитась пообіцяв регулярно проводити зустрічі з інвесторами та звітувати про повернення активів Укрбуду на прес-конференціях. Чи вдасться зрушити питання будівництва - побачимо.

Вина всьому – захоплення підприємства

Як стверджує Максим Микитась, у 2019 році відбулося рейдерське захоплення ТОВ «УкрБуд Девелопмент», фактичним власником якого був Микитась. За словами адвоката Артура Габрієляна, у квітні 2021 року центральний апарат Держбюро розслідувань (ДБР) зареєстрував кримінальне провадження про рейдерство в УкрБуді. У захопленні підприємства він звинувачує його тодішнього директора Олега Майбороду та ресторатора Дмитра Федотенкова, який був партнером Микитася.

За словами адвоката Артура Габрієляна, з УкрБуду колишнім керівником та пов’язаними компаніми було виведено активів  на понад 100 мільйонів доларів. А саме підприємство ТОВ «УкрБуд Девелопмент» переписали на Євгена Дікіна та Василя Польового. Максим Микитась і його адвокат називають Дікіна і Польового підставними особами. Зрештою, Дікін і Польовий погодилися повернути Микитасю підприємство. Але замість них власником став Богдан Ільченко, якого вдалося «зняти» лише за рішенням суду і наказом Мін’юсту. Микитась офіційно відновив контроль над підприємством лише 8 вересня 2022 року. 13 особам (у т.ч. 9 нотаріусам та реєстраторам), хто спробував захопити підприємство, оголошено про підозру. Максим Микитась сподівається, що активи Укрбуду, які вивели за 2 роки (2019-2021), завдяки правоохоронній системі повернуться та будуть використані для завершення побудови будинків, які зводила компанія.

Зазначимо, що власником ТОВ «УкрБуд Девелопмент» («УБД»), згідно з даними Міністерства юстиції, з 9 вересня 2022 року вказана британська компанія Bazert Development LLP, а кінцевим власником вказаний новий директор «УБД» Сергій Касапський. До 2019 року (коли ця компанія була засновником «УБД») кінцевими власниками були вказані Яна Левенець з Кривого Рогу, Джанкарло Еспеджо та Хорхе Кастільйо з Белізу. Тобто Максим Микитась контролює компанію через третіх осіб. Нагадаємо, у Києві суд зняв арешт землі там, де Микитась будував житло для військових.

Дмитро Чернишов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.