Информатор Деньги

Украина

Закони для індустріальних парків в Україні: інструмент відродження промисловості чи популізм?

В парламенті підтримали законопроекти, які повинні дати старт економічному зростанню. Але чи всі з цим згодні? Розбирався Інформатор Гроші.

21 червня Верховна Рада прийняла два законопроекти щодо пільг для індустріальних парків — №5688 и №5689. Це зміни до Податкового та Митного кодексів.

За словами одного з авторів, нардепа Дмитра Кисилевського, у воєнний час підтримка для бізнесу більш, ніж актуальна.

«Релокація підприємств. Індустріальні парки створюють сприятливі умови для їх запуску. Дозволяє приймаючим громадам ефективно організувати промислову інфраструктуру під релоковані підприємства. На відміну від ініціатив по відкриттю імпорту індустріальні парки стимулюють внутрішнє виробництво, — написав народний депутат у соцмережі. — Для деокупованих і постраждалих територій індустріальні парки стануть зручним інструментом організації промислової забудови і відновлення роботи підприємств. Індустріальні парки стануть зручним інструментом для диференціації державної підтримки територій в залежності від ступеню втраті від війни: для парків на звільнених територіях можна впроваджувати додаткові стимули».

Для того, аби індустріальні парки перестали існувати тільки на папері, у парламенті підтримали:

 • звільнення від імпортного ПДВ і мита на обладнання за переліком кодів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності;
 • звільнення від податку на прибуток на 10 років за переліком видів діяльності;
 • право органів місцевого самоврядування надавати пільги по місцевим податкам.

Для того, аби не було можливості зловживати, прийняли і «запобіжники»:

 • обладнання має використовуватись виключно в межах індустріального парку без права надання в оренду, лізинг чи передачу в користування на будь-яких інших умовах терміном 5 років;
 • звільнення від податку на прибуток дозволяється за умови реінвестування частини прибутку, еквівалентної розміру податку на прибуток; не можна нараховувати і виплачувати дивіденди;
 • окрема юридична особа, яка фізично і юридично знаходиться всередині парку.

Інформатор Гроші писав, що у вересні минулого року ВР проголосувала за закон №4416-1 щодо підтримки індустріальних парків. Він передбачає повну або часткову компенсацію процентної ставки за рахунок бюджету за кредитами на облаштування та старт роботи в індустріальних парках.

Окрім цього, нардепи проголосували за фінансування на безповоротній основі облаштування таких парків: будівництво доріг, ліній зв’язку та інших комунікацій. Учасники отримають компенсацію видатків за рахунок державного та місцевих бюджетів на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж.

Також, у парках можуть зареєструватися ІТ-компанії, підприємства переробної промисловості та організації з переробки промислових та побутових відходів (за винятком робіт із захоронення відходів).

При цьому на території з пільговими умовами не можуть працювати компанії з виробництва підакцизних товарів (крім виробництва легкових авто, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, вантажних авто та машин для перевезення 10 осіб та більше).

Внутрішній офшор для великого бізнесу

Саме так ідею з додатковими пільгами для індустріальних парків називає інший народний депутат Ярослав Железняк.

«У нас в країні ВЖЕ зараз існує ОДНОЧАСНО:

 1. Загальна система оподаткування
 2. Спрощена система. Там всередині 4 вида «єдинщиків» + ще додали «2%»
 3. Система для резидентів ДіяСіті
 4. Система для клієнтів «інвестиційних нянь»
 5. Система для «шахтарських містечок»…. До речі, те ж саме, що і пільга для парків. Як, працює? Багато шахтарських містечок з’явилося?

І це з основного в чинному законодавстві. А всього пільг і виключень ще значно більше!, — вважає Ярослав Железняк. — Тепер вчора (21 червня – ред.) додали ще систему (номер 6) для індустріальних парків…У нас в т.ч. через таку кількість систем та пільг Податковий кодекс вже став настільки великим навіть фізично, що їм легше вбити, ніж прочитати. Як і адміністрування його норм».

За його словами, це не нормально, коли одночасно в країні існує стільки податкових систем та пільг. І причина того, що інвестиції до війни не шли в Україну, була в іншому.

«Справді віримо, що інвестиції не з’являються через те, що немає ще додаткової пільги? А може все ж таки судова система, бюрократія та корупція проблема? Те ж саме підключення до електромереж без хабарів в 100500 разів більше дасть приросту інвестицій», — написав Ярослав Железняк.

Більш того, однією рукою парламент повернув мита та оподаткування імпорту та авто, «тому що в Бюджеті не вистачає $5 млрд на місяць», а іншою проголосував «за створення внутрішнього офшору для великого бізнесу, не погодивши це ані з Мінфіном, ані з донорами, у яких просимо гроші».

Дійсно, наше видання вперше написало про індустріальні парки на початку 2017 року. Тоді мова йшла про парк на Дніпропетровщині «Павлоград». І для України він був за рахунком вже вісімнадцятий. За інформацією міністерства економіки річної давнини, в Україні було зареєстровано 60 таких парків, а економічного прориву чомусь не трапилося.

Хоча зараз ситуація інша. Не дарма ж екс-нардеп Василь Хмельницький зацікавився індустріальним парком у Бучі — Bucha Techno Garden. За задумом, цей парк включатиме медичні, IT та науково-навчальні підприємства. За словами міністра розвитку громад та територій Олексія Чернишова, перевагами цього парку є міжнародні траси, залізничне сполучення та міжнародний вантажний аеропорт «Антонов», який ще потрібно відбудовати.

Олена Скобцева

Copyright © 2007-2018 Информатор - Региональное интернет-издание.
При полном или частичном использовании материалов сайта ссылка
на сайт интернет издания dengi.informator.ua как источник информации обязательна.

Наверх

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: