Информатор Деньги

Украина

Як російський букмекер отримав ліцензію в Україні під час війни

Міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm опублікувала дослідження як букмекерська мережа 1XBet, яка має російських кінцевих бенефіціарів, змогла отримати українську ліцензію під час війни.

Кому належить 1XBet

Зареєстрований в Україні «офіційний» 1XBet оперуватиме від імені ТОВ «Твоя беттінгова компанія». Вона була зареєстрована у червні 2021 року і юридично не має жодних зв’язків із компанією росіян. Окрім бренду.

Саме такого висновку дійшли спеціалісти КРАІЛ і видали ТОВ «Твоя беттінгова компанія» дві ліцензії – на ведення букмекерської діяльності та на організацію азартних ігор в інтернеті. «Власник» у компанії один – дніпровський бізнесмен Сергій Петрович Цибін.

Офіційно 1XBet – величезна розрізнена структура, складена із сотень компаній по всьому світу. Та кінцеві власники цього бізнесу все ж існують. Ними з моменту заснування 1XBet залишаються троє росіян – Роман Сєміохін, Сергій Каршков та Дмитрій Казорін.

Перша беттінгова платформа 1XBet була створена ними в російському Брянську. Сергій Каршков колись був головою брянського відділу МВС рф по боротьбі із кіберзлочинами, Роман Сєміохін – має спільний бізнес по розведенню кроликів із жінкою екс-мера Брянська, депутата Брянської обласної думи, будівельного магната та єдинороса Ніколая Патова. Згодом Роман Сєміохін занурився у будівельну сферу. Пізніше, разом із колегами, був фігурантом кримінальної справи щодо діяльності 1XBet в росії. Зараз всі засновники нібито знаходяться в міжнародному розшуку.

По факту Сєміохін та Каршков живуть на Кіпрі, не бояться жодних арештів.

На росії в засновників 1XBet вже немає ніяких проблем. Із кримінальної справи таємничим шляхом зникли бенефіціари компанії і залишились тільки номінальні власники, які й потрапили до тюрми.

Те, що в Росії власники 1XBet «сваі люді», підкреслює ще один факт: незважаючи на блокування сайтів 1XBet на території росії, без перешкод з боку правоохоронців та державного регулятора продовжує працювати інший продукт групи – 1хСтавка.

Гучні скандали

Найгучнішим за останні роки стало зупинення діяльності 1XBet на території Великої Британії після розслідування видання The Sunday Times в 2019 році.

На розслідування The Sunday Times швидко відреагував британський державний регулятор ринку азартних ігор Gambling Comission. 1XBet втратив ліцензію на ведення діяльності в Британії, футбольні клуби Челсі, Ліверпуль та Тоттенгем отримали офіційне попередження про судове переслідування та багатомільйонні штрафи у випадку, коли вони продовжать просувати російський букмекерський бренд. Цей кейс став першим значним втручанням регулятора в фінансування клубів ігорною індустрією.

Ліцензія 1XBet також була призупинена в Кенії, де російського букмекера викрили в просуванні та залучанні до азартних ігор молоді.

Є проблеми в букмекера і в Сполучених Штатах. На 1XBet звернули увагу представники американської асоціації кінематографістів Motion Picture Association. Один з напрямків їх діяльності – аналіз загроз піратства. Раніше в їх звітах фігурували тільки піратські сайти, мобільні додатки, стрімінгові сервіси та хостери. В 2019-му році там з’явився новий розділ – рекламні мережі та компанії, що займаються онлайн-рекламою. В цьому розділі була тільки одна назва – 1XBet (росія). Бренд звинувачували в масовому розміщенні реклами на піратських ресурсах та стимулюванні розвитку піратства по всьому світу.

Після цих випадків у бізнеса Сєміохіна та Каршкова почалися труднощі з банковськими установами та партнерами по всьому світу. Цьому сприяла й відсутність прозорості з фінансовими оборудками – замість банковських рахунків 1XBet використовує криптовалюти та інші рішення, пов’язані з фінінжинірінгом.

Український регулятор КРАІЛ цього теж не помітив, як не помітив і російських засновників компанії.

Як 1XBet зміг отримати ліцензію в Україні під час війни

Ще на етапі легалізації азартних ігор в Україні спеціалісти казали, що законопроект написаний в інтересах російських беттінгових та гемблінгових компаній. Зокрема під 1XBet. Його лоббіюванням займався громадянин Латвії Борис Баум. Пізніше саме він став сірим кардиналом ринку азартних ігор України, за яким й досі залишається вирішальне слово в наданні ліцензій. Офіційно ж Борис Баум займає посаду першого заступника голови консультаційно-експертної ради КРАІЛ.

Баум тісно пов’язаний із російським «бізнесменом» з 90-х, а нині з депутатом держдуми, замом голови держдуми та спецпредставником путіна Олександром Бабаковим. Раніше він був відомий, як представник угрупування «Лужніковські».

Зв’язок Баума та Бабакова простежувалася через структури російсько-української групи VS Energy, де Баум працював топ-менеджером. Її до 2021 року контролювали російські бізнесмени Олександр Бабаков, Євген Гінер та Михайло Воєводін.

VS Energy в Україні контролює частину енергокомпаній. Це «Житоміробленерго», «Закарпаттяобленерго», «Кіровоградобленерго», «Херсонобленерго», «Рівнеобленерго», «Чернівціобленерго» та «Хмельницькобленерго».

Але це не єдиний зв’язок Баума та Бабакова. Ще у 2006 році була гучна історія з рейдерським захопленням готелю «Русь» у центрі Києва.

Ще один яскравий представник «Лужніковських» – Михайло Спектор. До 2015-го року він контролював практично всю діяльність російської групи в Україні і був президентом VS Energy. В ЗМІ його описують, як відомого кризового менеджера. Він же колись був керівником Бориса Баума.

Саме Борис Баум допоміг встановити контакт між Сєміохіним, Каршковим та Михайлом Спектором, і тепер останній відповідає за успіх 1XBet в Україні і просуває інтереси російських засновників проекту.

Для роботи Спектор залучив Сергія Цибіна у якості номінального власника і керівника для юридичної особи ТОВ «Твоя беттінгова компанія», яка й мала отримати ліцензію під 1XBet. Процесом ліцензування займався юрист Сергій Тарасюк.

В КРАІЛ у Спектора була підтримка Баума. І на початку року цього могло бути достатньо. Але документи для подачі на одну ліцензію були готові тільки в лютому, а на другу – в березні 2022 року. Тож плани скорегувала війна.

Тепер відверто російському бренду було набагато складніше офіційно зайти на український ринок. Щоб просунути питання ліцензії для 1XBet в КРАІЛ, Борис Баум розповів, що, отримавши ліцензію, вони зобов’язуються купити військові ОВДП на 500 млн грн. І це спрацювало. Вже 30 березня регулятор видав ТОВ «Твоя беттінгова компанія» ліцензії на букмекерську діяльність та організацію азартних ігор в інтернеті.

Від 1XBet була і ще одна пропозиція – дозволити приймати ставки від гравців-нерезидентів України і запровадити пільгове оподаткування для такої діяльності. За проведення грошей нерезидентів через українські компанії букмекер готовий платити в бюджет 3% від обороту та закупати ОВДП на 20% від прибутку. Отримавши можливість працювати з нерезидентами, 1XBet зміг би розширити свою діяльність по всьому світі і відмивати кошти від операцій, проведених за межами України.

Зв’язок фірми «Твоя беттінгова компанія» із «міжнародними росіянами», на відміну від аналітиків КРАІЛ, змогли побачити працівники Київської прокуратури. Слідчі підозрюють «Твоя беттінгова компанія» в шахрайстві та фінансуванні дій, направлених на зміну меж державного кордону України. Кримінальне провадження з цього приводу відкрито в квітні 2022 року.

Підготувала до публікації – Олена Скобцева

Copyright © 2007-2018 Информатор - Региональное интернет-издание.
При полном или частичном использовании материалов сайта ссылка
на сайт интернет издания dengi.informator.ua как источник информации обязательна.

Наверх

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: