Информатор Деньги

Украина

Юлія Тимошенко пропонує знизити ціну на газ до 4 гривень за куб: законопроект

Народна депутатка в черговий раз виступила з пропозицією розв’язати тарифну кризу. Що вона пропонує — розбирався Інформатор Гроші.

17 червня на сайті Верховної Ради з’явилися документи до законопроекту №7427-1 щодо зниження вартості газу для населення та списання заборгованості теплокомпаній.

У пояснювальній записці авторка законопроекту – нардеп Юлія Тимошенко повідомила, що проблема розрахунків теплокомпаній за спожитий газ зайшла у глухий кут.

«Тарифи на теплову енергію не переглядаються, борги накопичуються, а газопостачальні організації відмовляються від постачання газу теплопостачальним та теплогенеруючим підприємствам, мотивуючи таке рішення несвоєчасністю розрахунків. При цьому кінцевим потерпілим у даному протистоянні опиняється населення, яке не може розраховувати в опалювальний сезон на отримання гарячої води та належне опалення своїх помешкань», — вважає лідерка БЮТ.

За інформацію авторки, внаслідок накопичення заборгованості за природний газ Державна аудиторська служба виявила в роботі НАК «Нафтогаз України» порушень на 226 млрд гривень, через які бюджет недоотримав понад 75 млрд гривень.

Ситуація з розрахунками нагадує замкнуте коло: відмова «Нафтогазу», доля на ринку складає близько 70% усіх обсягів природного газу, від постачання, затягування з підписанням актів приймання-передачі фактично спожитого газу, призводить до штучного збільшення і без того надвеликої кредиторської заборгованості. Таким чином, вартість використаного теплокомпаніями газу збільшується втричі, що спричиняє цим підприємствам колосальні збитки.

Що пропонують

Режим покладання спецобов’язків (ПСО) на «Нафтогаз», за думкою авторів законопроекту, може застосовуватися тоді, коли темпи зростання доходів населення за останні три роки підряд є нижчими від темпів зростання тарифів на послуги ЖКХ. Весь газ власного видобутку має йти для потреб населення.

Нагадаємо, що у травні минулого року закінчився термін дії ПСО. Через це теплокомуненерго мали виходити на ринок шукати постачальника, який мав би поставити газ за умови 100% передоплати не тільки за сам газ, а й за розподіл. А так, як теплокомпанії не можуть виставляти українцям рахунки наперед, то закупати блакитне паливо їм стало значно важче. Але зростання світових цін на газ змусило уряд повернутися до ПСО та регулювання ціни.

Для того, аби не допустити зриву опалювального сезону 2022-2023 рр., пропонується списати заборгованості теплокомпаніям, що виникла на кінець червня 2022 року. Окрім газзбутів Фірташа. Для них пропонують списати заборгованість, що виникла на 31 грудня 2021 року. Відомо, що клієнти компаній бренду «Твій Газзбут» (мережа газзбутів Фірташа – ред.) з 1 травня почали отримувати газ від постачальника «останньої надії». Причина – жоден з газзбутів не зміг підписати контракт з «Нафтогазом».

Також, за будь-яких умов газ будуть отримувати мешканці гуртожитків, відомчого житла, ОСББ, ЖБК, управителі багатоквартирних будинків, які самостійно забезпечують роботу власних котелень.

В черговий раз Тимошенко звернулася з ідеєю знизити ціну на газ. Як у 2021 році, так і зараз лідерка БЮТ пропонує прийняти законопроєкт щодо продажу громадянам України газу власного видобутку з рентабельністю, не вищою за 30%. Якщо в минулому році, за її підрахунками це мало призвести до зниження вартості до 3 грн за куб, то зараз ціна має бути 4,4 грн за куб.

Цей законопроект поданий як альтернативний до ініціатив Кабміну компенсувати «Нафтогазу» близько чверті державного бюджету (на думку представників партії «Батьківщина»).

Олена Скобцева

Copyright © 2007-2018 Информатор - Региональное интернет-издание.
При полном или частичном использовании материалов сайта ссылка
на сайт интернет издания dengi.informator.ua как источник информации обязательна.

Наверх

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: