Украина

Багаті села: в громаді під Черкасами 5 днів рахували бюлетені

Тема виборів до новостворений об’єднаних територіальних громад, що відбулися 29 жовтня поступово відходить на другий план, закономірно поступаючись місцем все новим і новим інфоприводам. Прес-службам політичних партій залишається лише звітувати про успішно виконану роботу та ділити перемогу на виборах.

На фоні всієї цієї електоральної ідилії зовсім непомітно протікає епопея визначення голови Степанківської об’єднаної територіальної громади, що розташувалась поруч з обласним центром та об’єднала в собі три доволі заможних села Черкаського району – Степанки, Хацька та Бузуків.

Спочатку увага до цієї громади була прикута через балотування на посаду голови представника «Національного Корпусу» Миколи Нестеренка, котрий встиг засвітися в сутичках під Верховною радою 17 жовтня і нібито брав участь в нашумілому побитті мітингувальниками правоохоронців. Для молодої політичної партії це стало своєрідною «пробою пера», що, втім, закінчилася не зовсім вдало. Створивши декілька «потужних» інформаційних приводів до виборів, вже після волевиявлення активність правих політичних сил в громаді спала.

Проте активувалися інші точки впливу в регіоні. Фаворитом електоральних перегонів весь цей час був Ігор Чекаленко, сільський голова Хацьок. Чекаленко вже довгий час пов’язаний з місцевим самоврядуванням, а виборах в 2015 році здобув перемогу як самовисуванець.

В результаті волевиявлення громади прогнози справдилися і перемогу в майже 300 голосів здобув саме Чекаленко. За попереднім підрахунком він набрав близько 43% голосів виборців, в той час, як його основний переслідувач — Сергій Геннадійович Зеленько зупинився на позначці у 37%.

Проте з таким результатом Зеленько та наближені до нього особи миритися не стали. Самого Зеленька, що ще півроку тому, попри посаду держслужбовця, шукав заробітків фахівцем з продажу сільськогосподарської техніки, навряд чи можна назвати самостійною фігурою. На місцевих виборах в жовтні 2015 року Зеленько балотувався до районної ради під прапорами місцевої партії «Черкащани», а вже цієї осені залучився підтримкою районної організації Блоку Петра Порошенка на чолі з Анатолієм Ярішем, головою Черкаської РДА.

Та все ж на місцевому мікрорівні політичні зв’язки є суто формальними. Визначальним є зв’язок з тією чи іншою бізнес-групою, що має свої інтереси на території громади. В цьому плані Зеленько є креатурою родини голови обласної державної адміністрації – Юрія Ткаченка. Саме бізнес родини губернатора має потужні активи на території майбутньої громади та вже неодноразово через певні неоднозначні дії ставав об‘єктом інтересу місцевих журналістів. Для успішного ведення бізнесу, зокрема аграрного, добропартнерські відносини з головою громади є визначальними і кандидатура Зеленька в цьому плані є куди більш перспективною.

Вже під час підрахунку голосів на дільничній виборчій комісії в селі Хацьки, що дали найбільшу кількість голосів саме Чекаленку, було встановлено факт розбіжності кількості контрольних талонів та кількості бюлетенів в урнах. Члени комісії не дорахувалися одного талону — з 714 їх виявилось 713. Це потягло за собою затягування визначення результатів виборів. Довірені особи Зеленька навіть встигли написати заяву до поліції через зникнення бюлетеня, а на ДВК були змушені влаштовувати нічний перерахунок голосів, котрий, втім лише підтвердив початкові результати. Втім, безрезультатно перерахунок не пройшов. Зеленько з оточенням, серед якого були особи наближені, як до обласної влади, так і до президентської партії, нарахував нібито більше 150 «зіпсованих» бюлетенів, про що і заявив. Відповідно до Закону, скарга членами дільничної комісії була залишена без розгляду.

Проте наступного дня подібна скарга Зеленька дала підстави вже членам територіальної комісії розпочати власний перерахунок. В результаті семигодинного вивчення бюлетенів, три з них було визнано недійсними. Такий результат мало вплинув на волевиявлення, і все було готово до підведення підсумків. Так закінчувався вівторок.

Та протягом наступних 24 годин члени ТВК так і не спромоглися підписати остаточний протокол. Головні події були перенесені на четвер. Паралельно з діями чи бездіянням ТВК команда аутсайдера подала позов до Черкаського районного суду, в якій просить зобов’язати ТВК визнати недійсними бюлетені, на яких зроблено більш, ніж дві позначки. Справа була призначена до розгляду на 2 жовтня.

В четвер за декілька годин до засідання суду ТВК таки підвела підсумки виборів та зачитала остаточний протокол, яким визнала переможцем саме Чекаленка. Проте глобально ситуація ніяким чином не змінилась. Суд міг своїм рішенням вплинути на фінальні результати виборів.

Формально причин сумніватися в перемозі Чекаленка не було. Подібну думку підтверджують і незалежні спостерігачі за виборчим процесом, зокрема керівник регіонального Комітету Виборців України Максим Михлик та представники ОПОРИ в регіоні.

У судовому засіданні представники Зеленька підтвердили свої позивні вимоги, стверджуючи про те, що «близько» 145 бюлетенів є зіпсованими. Як виявилося, на засіданні кандидат та його команда за «зіпсовані» вважали такі бюлетені, на яких залишились сліди від підпису виборців чи члена ДВК. Подібна схема не нова і її легко можна реалізувати за допомогою своєї людини, що видає бюлетені. Проте здавалось би це є анахронізмом та не в сучасних реаліях.

В решті решт чи то під впливом об’єктивних фактів, чи розголосу серед громадськості суддя прийняв рішення повністю відхилити скаргу Зеленька.

Всі ці сільські події зайвий раз підтверджують твердження про те, що думки учасників та спостерігачів за виборчим процесом можуть спокійно йти в розріз з бізнесовою чи політичною доцільністю і в такому випадку результати виборів вже не є такими очевидними.

Артур Чемирис для «Забеба.лі»

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Copyright © 2007-2018 Информатор - Региональное интернет-издание.
При полном или частичном использовании материалов сайта ссылка
на сайт интернет издания dengi.informator.ua как источник информации обязательна.

Наверх

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: