Украина

Мовою мільйонів говорять декларації депутатів Черкаської обласної ради

Е-декларації черкаських обласних депутатів, як і депутатів інших місцевих рад не можуть не викликати інтересу громадськості. Депутати, які мають офіційно помірні доходи, або і взагалі декларують в графі доходи – «0» – живуть на широку ногу»: в величезних будинках, мають дорогі автомобілі, тримають цілі колекції елітних годинників, отримують багатомільйонні «подарунки. У частині декларацій депутатів обласної ради – багатомільйонні суми готівкою, за мінімальних зарплат. А ще деякі депутати вказали бізнес в країні, яка підтримує сепаратизм на Донбасі – Росії.

Загалом Черкаська обласна рада – це 84 депутати. З них 17 входять до складу найбільшої фракції БПП «Солідарність». Ще 14 належать до фракції «Черкащани», 13 — ВО «Батьківщина», по 8 — у фракціях Радикальної партії Олега Ляшка та «Відродження», по 7 – у ВО «Свобода» та УКРОПі, 5 – в групі «Територія справедливості». Позафракційних в облраді лише 5 депутатів, включно з головою та його заступниками.

Як свідчить процес отримання декларацій депутатів Черкаської облради за 2015 рік, рада є структурою вкрай закритою і непублічною. На офіційному сайті облради є лише 12 депутатських декларацій із 84-х. Двадцять чотири декларації ми отримали за інформаційним запитом до апарату облради. Це декларації тих депутатів, які є самозайнятими особами, безробітними, пенсіонерами чи працівниками самої обласної ради.

Так само власні контакти на сайті ради вказала меншість депутатів. Єдина фракція, контакти всіх членів якої були наявні у відповідному розділі, — це «Свобода».

На запити по зібраних з різних джерел контактах загалом було отримано 7 відповідей. Свої декларації нам, зокрема, надали депутат зі «Свободи» Оксана Ковбоша (декларація якої і так є на сайті облради), Василь Уманець, головний лікар Шполянської районної лікарні з фракції «Черкащани» та керівник облавтодору Олександр Северин з БПП. З апарату облради повторно були надіслані декларації голови облради Олександра Вельбівця та Валентина Тарасенка. Ще двоє депутатів нам порадили звертатися «до розпорядників інформації» або «за місцем їх роботи». Але за місцем роботи на наші запити теж не відповіли.

Отже, у підсумку, у нашому розпорядженні опинилося 26 декларацій, — 30% депутатського корпусу. І більшість з них схожі на лікбез на тему «як прожити рік без грошей».

Наприклад, офіційно безробітний «свободівець» Сергій Воронов отримав за рік 5378 грн. Адвокат з «Відродження» Світлана Легойда має прочерк в графі «доходи». Схоже, це не заважало їй утримувати двох малолітніх дітей, заправляти автомобілі MercedesBenz ML 350 2008 року, Hyundai Getz та утримувати квартиру в Черкасах (80 кв. м).

Жодної відмітки за 2015 рік немає в декларації представника ВО «Свобода» Юрія Ботнара. До речі, в інтерв’ю черкаським журналістам більше року тому він заявляв, що шукає роботу. Згідно з його декларацією за 2016 рік, великих успіхів у пошуках «свободівець» не досяг, а єдиний його дохід — 7999 гривень кредиту. Щоправда, в декларації видно, що у депутата з’явився автомобіль MercedesBenz CLK 200 з іноземною реєстрацією.

Традицію подачі чистих декларацій підтримали представники «Відродження» Євгеній Клімов та Роман Похальчук. Останній, згідно поданих ним даних за 2015 і 2016 роки, єдине, що має вартого згадати – це дружину Оксану Соболенко. Зовсім чисту декларація, два роки поспіль, у ніде не працюючої представниці «Свободи» Оксани Ковбоши. Лише 5150 гривень від підприємництва зазначені як єдиний дохід Араксі Маргарян з «Відродження». До того ж, ані житла, ані землі, ані транспорту. На 13,8 тис. грн, якщо вірити декларації, прожила 2015 рік ще одна їх колега по фракції Леся Онищак.

Не має належного до декларування майна «свободівець», інспектор з поліції з Києва, Володимир Волкович. А от обраний від «Черкащан» заступник голови облради Валентин Тарасенко, маючи трохи більше за 500 тис. грн доходу на рік , отримав в 2015-му майже 111 тис. грн матеріальної допомоги. Дружина голови облради Олександра Вельбівця Юлія отримала 400 гривень допомоги.

Лише один з 26-ти депутатів, декларації яких ми отримали за 2015 рік вказав і має частки в статутних капіталах підприємств. Так, найзаможніший депутат від УКРОПу Олексій Давиденко вказав майже 3,7 млн грн власних внесків та понад 2 млн грн дружини. При тому, сума доходів його, за цією декларацією набагато скромніша. Загалом у нього та дружини задекларовано 177 тис. грн доходу.

Відмінностей між даними 26 отриманих нами декларацій сайтом Мін’юсту та Держреєстром речових прав на нерухоме майно не виявлено.

А от на декларації інших непублічних депутатів світло проливає сайт Національного агентства з питань запобігань корупції (далі НАЗК), куди депутати місцевих рад зобов’язані подавати декларації, починаючи з 2017 року. І дані яких ми проаналізували, щоб краще зрозуміти, як і за що живуть черкаські обласні депутати, на що витрачають зароблені кошти. І, звісно, чи відповідають їх статки задекларованим доходам.

Черкаське панство

Спочатку ми вибірково перевірили нові декларації депутатів, яких на Черкащині називають найзаможнішими.

Так, у власності сім’ї скандального директора Тальнівського комбінату хлібопродуктів Олександра Короткова з фракції РПЛ, проти якого кілька тижнів тому порушено кримінальне провадження і від якого фракція фактично відхрестилася, є шість квартир у Донецьку, п’ять земельних ділянок та два будинки в Черкаській області, три ділянки — в Рівненській, двоє апартаментів та два паркувальних місця в Ялті.

Він задекларував і найдорожчі серед інших депутатів предмети розкоші: годинники дружини Rolex вартістю 680 тис. грн, ще один Rolex та IWC невідомої вартості. Також є годинники Rolex за 256 тис. грн та Breguet невідомої вартості в самого Олександра Григоровича, і ювелірних виробів на суму понад 542 тис. грн — у власності дружини. При цьому офіційна зарплата пана Короткова становила 59,6 тис. грн на рік. Ще 64 865 грн. він отримав в якості роялті та відсотків. В той же час, його дружина, Наталія Зінченко, отримала 175780 грн. зарплати та 181724 грн. інших доходів.

Наступний за вартістю «сімейного рухомого майна» – Віктор Полозов з «Черкащан». Він задекларував два годинники своєї дружини – TAG Heuer невідомої вартості та Jaeger за 94,8 тис. грн.

Полозов також не забув про великий закордонний бізнес – акції естонської SC Alvigo номінальною вартістю на понад 3 млн грн, 75,8% (5,1 млн грн) статутного капіталу московської керуючої Компанії Алвіго і, на додачу, статус кінцевого бенефіціарного власника у російських ВАТ «Новомосковський інститут азотної промисловості» та «Державний інститут азотної промисловості». І цей список підприємств не є вичерпним.

Ще один «радикал», Ігор Нестеренко вказав своїм місцем реєстрації Донецьк. В Донецьку та Макіївці знаходиться і вся задекларована ним «як власність родичів» нерухомість. Прав власності чи користування на будь-яке житло на неокупованих територіях Ігор Іванович не вказав жодних. Тобто, якщо розуміти його декларацію буквально, то можна зробити висновок, що на сесії облради він їздить на своїй Toyota Highlander 2014 року, просто через лінію розмежування.

Очільник депутатської групи «Територія Справедливості» Олександр Рибченко не показав в декларації жодних доходів, але вказав 30 тис. євро, 3 тис. грн та 16 тис. дол. готівкою у своїй власності та 20 тис. грн у власності дружини, MercedesBenz R 350 2007 року, квартиру площею 73,4 кв. м в Черкасах та «домоволодіння» площею у 11456 «квадратів». Сподіваємось, що відсутність доходів не заважає голові ГО «Легіон справедливості ветеранів України» утримувати домоволодіння та авто.

Інший член «Території Справедливості» Юрій Жмуд за 2016 рік набув чотири земельні ділянки у 510, 20000, 31500 та 37700 кв. м, а його дружина має ще одну на 32,5 тис. кв. м. Згідно з його е-декларацією, Юрій Жмуд став власником трьох ділянок 31 грудня 2016 року і ще однієї — 1 травня 2016 року. Можна лише порадіти за тих, кому Санта-Клаус приносить подарунки не лише під Новий рік, а й на 1 травня.

За дружиною числиться більша частина майна в сімействі іншого представника «Відродження» Володимира Кокодзея. У його дружини Віти Кокодзей в е-декларації вказано 10 земельних ділянок, квартира та 116,7 тис. грн у вигляді внесків до статутних фондів трьох підприємств. Серед інших доходів вона отримала 18,9 тис. грн соціальних виплат від Уманського центру зайнятості та управління праці та соціального захисту населення Уманської міськради.

Ще один чоловік заможньої дружини Анатолій Коверський з БПП – начальник управління Держгеокадастру у Черкаському районі. Дві квартири, будинок, Lexus GS 300 2008 року та Lexus GX 640 2011-го та 95,9 тис. грн у статутних капіталах двох фірм має його дружина Ірина.

А от для керівника обласної ради Олександра Вельбівця минулий рік знову видався вкрай важким. У всякому разі, по допомогу від держави вчергове змушена звертатися його дружина Юлія, яка отримала в 2016 році майже 25 тис. грн допомоги по безробіттю та майже 5 тис. грн соціальних виплат – доплати на продукти харчування та на оздоровлення.

Окремо слід згадати Володимира Копійченка з РПЛ, який продемонстрував непересічне почуття гумору заповняючи декларацію за 2016 рік Цей депутат, окрім іншої нерухомості, вказав паркан площею в один квадратний метр та вартістю у 871 гривню.

Євгеній Клімов з «Відродження» не вклався у встановлені терміни та подав декларацію лише ввечері 3 травня. Судячи з декларації, він не має за душею будь-яких статків та майна і живе на утриманні у батьків, адже єдиний власний дохід, вказаний ним у декларації, це 20 тис. грн у подарунок від батька, Петра Васильовича. Батько депутата значиться власником всіх восьми легкових та вантажних авто і причепів сім’ї Клімових, а мати, Наталія Іванівна – двох будинків та трьох ділянок.

Разом усі депутати офіційно задекларували за 2016 рік — 64 462 808 гривень

Найбільше заробила фракція БПП «Солідарність», загальна суму доходів якої склала майже 24,5 млн грн. «Черкащани» – на другому місці із загальною сумою доходів 20,3 млн грн, на третьому місці – РПЛ, майже – 6,8 млн грн. Далі: «Батьківщина» – 4,9 млн грн, «Відродження» – 4,3 млн грн, «Територія справедливості» – 1,13 млн грн, УКРОП – понад 1 млн грн, позафракційні – також понад 1 млн грн, «Свобода» – понад 0,4 млн грн.

До слова, у двох фракціях (УКРОП і РПЛ) члени сімей у загальному заробили більше самих депутатів.

Найбагатшим депутатом Черкаської обласної ради є президент футбольного клубу «Черкаський Дніпро» Володимир Лашкул з БПП – 10,54 млн грн (тут і далі дохід депутатів вказано без врахування доходів дружин), його однопартієць та підприємець Микола Овчаренко, — співвласник ТОВ «Укрхолод-сервіс» і ТОВ «Україна — Центр» – майже 4,4 млн грн та згаданий вище черкащанин Віктор Полозов – понад 3,8 млн грн.

Найбагатшою дружиною депутата є Наталя Ткаченко – дружина Анатолія Ткаченка з «Черкащан» – вона отримала майже 3,84 млн грн доходу, з якого 3,76 млн грн — від зайняття підприємницькою діяльністю.

Готівка «на руках»

З 2016 року депутати місцевих рад зобов’язані декларувати готівкові кошти. Отже, найбільше готівкових коштів у тих таки Олександра Короткова, (який лише в доларах задекларував майже 1,13 млн, та 1,46 млн. грн., а його дружина – ще понад 1,12 млн дол. та майже 1,47 млн грн.) та Володимира Лашкула, у якого на руках 5 млн грн (з 6,43 млн грн у всієї фракції БПП), а також 100 тис. євро та 50 тис. дол.

Американській фінансовій системі більше довіряє колега по фракції Лашкула — Олександр Ніжніков, який має 110 тис. дол. та фермер-«черкащанин» Віктор Степовий, на руках у якого 100 тис. дол. Ще один черкащанин Олександр Лупашко має 2,2 млн грн, а його дружина Людмила – 1,5 млн грн. Обраний від «радикалів» заступник голови облради Вадим Гайович, який на момент обрання до облради був головним диригентом у Міжнародному фонді зміцнення православних традицій, має 40 тис. дол. та 10 тис. євро. При цьому загальний дохід родини диригента склав 36,7 тис. грн. Володимир Кокодзей задекларував понад 1 млн грн готівкою.

Дружина Михайла Мушієка з Батьківщини має 150 тис. дол. готівкою, а дружина Віталія Чена з тієї ж фракції — 40 тис. дол.

Внески до статутних фондів, вклади в банках, цінні папери

Загальна сума внесків до статутних капіталів фірм депутатів всіх фракцій (включно з внесками їх членів сімей) становила 42,5 млн грн.

Найбільше внесків – 14 млн грн в УКРОПу. Вся вказана сума – це внески до статутних фондів, зроблені Олексієм Давиденком і його дружиною. Мова про фірми НВПП «ДАК-Електропром», ПП «ДАК», ТОВ «Скорпіони».

Депутати від «Батьківщини» заекларували понад 6,4 млн грн внесків. Втім і ця сума майже повністю вказана однією сім’єю депутата Віктора Вусика, у яких

майже 6,36 млн грн внесків в ПСП «Аскольд Агро», ПП «Аскольд», «ФГ «Литвинівка Агро», ФГ «Аскольд Хлібодар» та ін.

Депутати фракції БПП вказали внесків на понад 3,86 млн. грн. Ця вся сума – це внески до «статутників» виключно Володимира Лашкула (частки в юридичних особах «Сілайн Сейлз Україна», «Холдінг Інфоспорт Груп», «Медіа фото фан міля-2012».

Депутатська група «Територія Справедливості» показала в е-деклараціях за 2016 рік внесків на 11,1 млн грн. Їх також зробила сім’я лише одного депутата Олександра Рибченка. (ФГ «ЦАРИНА»)

Внески до статутних фондів юридичних осіб депутатів інших фракцій: «Черкащани»майже 5,6 млн грн,

РПЛ – 1,37 млн грн

«Відродження» – майже 127 тис. грн,

Позафракційні – 61 тис. грн,

Незадекларовані внески до статутних капіталів підприємств

Дані офіційного сайту Мін’юсту України свідчать, що п‘ятеро депутатів Черкаської облради не задекларували повністю або частково свій чи родинний бізнес. Загальна сума незадекларованих статутних внесків становить майже 150 тис. грн.

Представник фракції БПП Віталій Веретільник не забув вказати СТОВ «Аграрник» як одне із джерел доходу, але промовчав про 11 тис. грн власного внеску до його статутного капіталу.

«Свободівець» Володимир Зуєнко вказав у декларації свою пенсію у 24,3 тис. грн за рік та пенсію дружини у майже 21,5 тис. грн як єдине джерело доходу. Також задекларував один автомобіль у своїй власності та три, включно із Mitsubishi Pagero 2007 року, у власності дружини. Тільки про підприємство «Горіх України», (внесок 1 тис. грн) єдиним засновником якого він є, депутат забув.

«Радикал» Микола Пошиваник назвав у декларації місцем роботи ТОВ «Чорнобайенерго». Але пропустив той факт, що він є його єдиним засновником з внеском у 5000 гривень.

Дещо заплутану декларацію подав представник БПП, лікар-травматолог з Умані Валентин Судакевич. Валентин Григорович фігурує в ній і як джерело доходу в графі зарплати і як декларант. Тобто, згідно декларації, зарплату він платить сам собі. Не така вже й рідкісна помилка. Але водночас до е-декларації не потрапили 30912 гривень його внеску до статутних капіталів ТОВ «Медичний лікувально-діагностичний центр».

Ще один представник БПП, Володимир Доманський, забув вписати в декларацію ПП «Восток-Черкаси», єдиним засновником якої із внеском у 100 тис. грн він є.

В цілому, аналізуючи наявні у нашому розпорядженні декларації за 2015 рік та повний список декларацій за 2016 рік, не можна не помітити, що норма законодавства України про обов’язкове публічне декларування статків на сайті НАЗК сприяла тому, що переважна більшість депутатів були змушені декларувати свої статки та майно, в тому числі багатомільйонне.

Розслідування проводилося у рамках проекту «Блогери проти корупції», який здійснюється за підтримки «Freedom House», Міністерства закордонних справ Королівства Норвегія та Інституту масової інформації. 

Copyright © 2007-2018 Информатор - Региональное интернет-издание.
При полном или частичном использовании материалов сайта ссылка
на сайт интернет издания dengi.informator.ua как источник информации обязательна.

Наверх

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: